Minu kaheksas õlu – Muntons Connoisseurs Pilsner

Muntons Connoisseurs PilsnerKoos eelmise Muntonsi pilsneriga panin käima veel teisegi sama tootja õlle – Muntons Connoisseurs Pilsneri, 1,8 kg purgis.

Hind: 16.95 EUR

Kasutasin sama lahendust, mis teisegi Muntonsi puhul – ehk lisasin omalt poolt lisahumalaid.

Pruulmeistrid ütlevad selle õlle kohta nii: Kerge, värskendav, suveõlu. Kõige lahjem õlu Connoisseuri sarjast. Serveeri jahedalt.

Kirjeldus:

Suur linnaseekstrakti sisaldus tagab Muntons Connoisseurs õllekomplektide suurepärase kvaliteedi. Kõik komplektid on mõeldud 23l õlle valmistamiseks. Kaasas on granuleeritud pärm.

Värvus (EBC ühikut) alla 7
Kibedus (EBU ühikut) 20-30

Protsess

Keetsin samamoodi, nagu eelmise õlle puhul, ca 18 liitrit vett ja panin vabasse käärimisnõusse jahtuma. Siis valasin vee kanistrisse ja panin oma pudeli pesemise vanni, külma vee sisse jahtuma. Nii saab ilmselt oluliselt kiiremini jahutatud, kuna õues enam piisavalt külm ei ole.

Ka siin kõik käis nagu ikka. 3,5 liitrit keevat vett alla, siirup sisse, segamine, siis meeltesegaduses 17,5 liitrit jahedat vett peale ja rõdule, marli alla veel jahtuma.

Ja siis avastasin, et suhkur (maitseparandaja) lisamata. Tõin nõu tuppa tagasi, riputasin hoolikalt segades suhkru sisse. Viimased 300g lahustasin ca 0,5 l keevas vees ja valasin nõusse. Segasin veel ja siis uuesti rõdule jahtuma.

Nüüd ootan ca 21 kraadist teperatuuri, et pärmi saaks lisada. Loodetavasti juhtub see veel täna.

Sellele õllele lisan käimise poole pealt ka ekstra humalad (saksa humala), kuna need õlled ei pidavat liiga maitsekad olema. Seda peaks siis tegema ca 3 päeval. Täpse kuupäeva panen paika, kui pärm sees.

Käimine kestab sel õllel 4-6 päeva. SIis tuleb ära villida. Siis tuleb paariks päevaks tuppa jätta ja siis veel 2-ks nädalaks külma laagerduma. Parim võimalik valmimise kuupäev seega: 01.07 vast.

Olin siiski kannatamatu ja panin pärmi sisse ca 26 kraadi pealt – ei jõudnud rohkem jahtumist oodata. Mõõtsin enne ka näidud, mis olid: 5/100/1,038.

10.06 mulksus juba kenasti. Nüüd tuleks ilmselt 12.06 korraks kaas lahti teha ja humalasukk sisse lasta.

Lisasin siiski 11.06 humala ära. Sellele õllele Saksa humalad: graanulid Hallertau Spalt Select (3,4%) 100g.

13.06 oli käimine täielikult lõppenud. Natuke vara, minu arvates! Tegin kaane lahti, viskasin humala suka ära ja mõõtsin ära. Näidud ei olnud head. Pidi olema 1,008 või vähem, aga oli 1,012/30/1,5. Maitse ja lõhn polnud suuremad asjad. Värv oli nagu lahjal õunamahlal. Aga villisin siiski ära.

Kalkulaator ütleb sllise mõõtmise tulemuse peale kanguseks vaid 3,4%, mis on selgelt liiga lahja.

Kuigi juhend ütleb, et paar päeva soojas toas on piisav, hoiaksin toas siiski nädala jagu (20.06-ni). Ja seejärel kaheks nädalaks külma. Valmis peaks olema siis puhkuse alguseks ehk 04.07.

Panin täna, 16.06, mõned viimaste pilsnerite nö põhjakraape pudelid (kokku 15 tükki, erinevas mõõdus) külma. Siis saab varem juba seda maitset mekkida. Olid juba ilusti selgeks muutunud, kuigi sadet oli põhjas varasematest laaridest rohkem.

19.06 panin selle laari külma. Paari nädala pärast on siis lõplikult valmis.

23.06 võtsin taas mõned pudelid mekkimiseks. Maitse oli läinud huvitavaks, puuviljaseks. Läbi veel ei paista. Teistele seda marki veel pakkuda ei julenud. Vaatame ja proovime ca nädala pärast uuesti.

Olen nüüd seda õlut ikka ja jälle mekkinud ning pean tunnistama, et maitse on väga heaks läinud. Tugev marjane mekk on sellel õllel. Täitsa joodav. Ja selgeks hakkab ta ka juba minema. Ehk siis see õlu kõlbab juua küll!