Viimati täiendatud:
01.09 – Olen juba mõnda aega mõelnud, et peaks ka mõne Coopers kaubamärgi õlle ära proovima. Valisin esimeseks katsetuseks välja Coopers Lager nimelise toote. Laagrid on mul seni ka enamasti hästi õnnestunud ja loodetavasti saab ka sellest õllest hea kraam.
Pruulmeistrid ütlevad selle õlle kohta nii:
Kollane õlekarva õlu, mida kroonib pitsisarnane valge vaht. Selles õlles on koos õrn lillelõhn, väljapeetud linnasemaitse ja suurepärane humalaaroom.
Ideaalne värskendus kuumal suvepäeval. Põnev näide traditsioonilisest heledast ja täidlasest Austria õllest nõudlikele õllesõpradele. Sobib ideaalselt mitmesuguste suupistetega. Komplekt on mõeldud 23l õlle valmistamiseks.
Värvus (EBC ühikut) 90
Kibedus (EBU ühikut) 390
Hind: 15 EUR
Pakendis oli küll ainult Poola keelne juhend, aga õnneks oli ka Pruulmeitrite lehel üldsõnaline Coopers toodete kasutusjuhend olemas.
Protsess
Jaheda veena kasutasin, nagu ikka, Saaremaa vett, 5-liitristest pudelites. Pruulimissuhkru või tavapärase maitseparandaja asemel Mangrove Jack’s õllekomplekti parandajat.
- Keetsin 3,5 liitrit vett ja lisasin nõusse
- Lisasin õlleekstrakti
- Segasin korralikult
- Lisasin vedela õllekomplekti parandaja
- Segasin korralikult
- Lasin pisut õues jahedas jahtuda
- Lisasin jaheda Saaremaa vee (valasin kõrgelt, et aereeruks korralikult)
- Segasin korralikult
- Lasin pisut õues jahedas jahtuda, kuniks temperatuur oli ca 24 kraadi
- Puistasin pärmi peale
- Segasin veel
- Ja panin kaane kinni ning õhuluku peale
Ja kuna selle õlle panin käima koos eelmises postituses mainitud Brewmaker Lageriga, siis ka kaks suurt viga olid samad:
- Jaheda vee peale valamiseks tõstsin nõu köögitoolile (ei teagi miks), mis aga ei olnud päris tasapinnas ja jälgides 23 liitri märki valasin vett nõusse ligi 2 liitrit rohkem. Ma tõesti loodan, et see kontsentraat, maitseparandaja ja pärm suudavad selle suurema veekogusega imesid teha ja õlu tuksi ei lähe või liiga lahja ei tule.
- Unustasin enne pärmi lisamist mõõtmise läbi viia. Seega ei tea ma nüüd palju selle õlle algne erikaal oli. Ja seega ei saa ka ma õiget kangust kunagi teada.
Nõu paigutasin sedakorda korteris jahedamasse ja pimedamasse kohta, kus hetkel küll temperatuuri 23 kraadi, aga arvestades lähinädala ilmateadet, loodan, et see langeb sinna 21-22 kraadi peale ja õlu saab kenasti probleemideta käidud.
Käärimine peaks kestma nüüd 4-6 päeva. Seega parimal juhul saab sel nädalavahetusel 5.-6. septembril juba villida, pikema käimise korral järgmise nädala alguses.
02.09 – Hirmus müdin käib
Alates esimese käimise päeva õhtust on toimunud selles nõus üks hirmus müdistamine. Õlu käib nagu kuulipilduja! Ei mäletagi, et ükski õlu varasemalt nii hirmsa tihedusega mulistanud oleks. Sisuliselt vahet ei olegi. 4-5 sekundit puhkust ja siis 20 sekundit lakkamatut mullivalangut jne. Loodetavasti tõotab see head?!
04.09 – On suht vaikseks jäänud
Istusin nõu kõrval mitu head minutit ja lugesin sekundeid. keskmine mulksu vahe oli 1,5 minutit. Mõõtsin ära. Näit oli 1010. Maitse oli üsna OK. Homme villin ilmselt ära.
05.09 – Ikka muliseb
Pärast eilset mõõtmist ja selle käigus ilmselt väikest nõu loksutamist, hakkas ta uuesti tihedamalt käima. Mull on küll nõrk, aga siiski üsna regulaarne (ca 20 sekundilise vahega). Lasen tal siis veel seista ja hoian silma peal.
07.09 – Sai villitud
Tänaseks oli mulksumine lõppenud ja sain selle õlle pudelisse panna. Näit oli täitsa hea – 1006 (kahju, et alguses ei mõõtnud ja nüüd tegelikku kangust ei tea). Lõhn oli hea. Maitse natuke kõrvalise mekiga.
Ühe paha asja avastasin ka. Nimelt kaane vahel oli näha mitu hallituslaiku. Loodan tõesti, et see õllele ligi ei saanud. Ja tekkis see siis sellest, et olin külma veel peale valamise nii kõvasti aereerinud, et sellest tekkis vaht, mis ulatus üle nõu ääre. Ja kuna see ei tahtnud lahtuda, siis surusin mingi hetk kaane peale. Sinna vahele ilmselt teatud määral vahtu jäi ja see läkski hallitama. Edaspidi peab seda kindlasti vältima. kasvõi vahukulbiga vahu eemaldama.
Juhend ütleb, et nüüd tuleks 7 päeva toasoojas hoida ja siis külmas 2-4 nädalat. Ilmselt nii ka talitan.
12.09 – Panen paar proovipudelit külma
Kuna mul pole kannatust saamaks teada, kas see õlu ka õnnestus, panen täna paar proovipudelit külme, et siis homme juba mingitki pilti saada, kas on ka hea kraam.
13.09 – Proovimekkimine andis hea tulemuse
Eile külma pandud ja täna mekitud proovipudelid olid väga head. Ilus tumedam kuldne värv, paistab osaliselt läbi, vurts on kenasti sees, valamisel tekib ilus vaht, maitse omapärane – hea.
Panin kogu partii külma. Nüüd peaks nad sinna jääma 2-4 nädalaks. Eks vaatab, kauaks mul kannatust jätkub.
20.09 – Väga hea õlu on!
Nagu karta oli, siis ega ma seda 2-4 nädalat ära oodata ei jõua ja olen teda vaikselt jooma hakanud. Iga päevaga aina paremaks läheb. Väga hästi õnnestunud õlu!
28.09 – Imepuhas sisu!
Olen seda õlut nüüd mõnda aega mekkinud ja ühte olulist fakti peab tõdema – tal ei ole grammigi setet. Pudeli tühjendamisel klaasi saab selle täiesti tilgatumaks valada. Pean selle meeles pidama, et kui järgmine kord sama õllega samamoodi läheb, siis saab seda teinekord sellisteks puhkudeks spetsiaalselt teha, kus õlut tuleb mingi ürituse jaoks kodust välja viia ja ka “tavaline” inimene selle klaasi valamisega sel juhul hästi hakkama saaks. Samuti tähendaks see sisuliselt seda, et külmas ei pea neid pudeleid ilmselt püsti hoidma ja transportimisel pole karta loksumisest tekkivat hägustumist.
Henzi kommentaar
Värv: tume karamell.
Vaht: keskmise tihedusega, mitte väga püsiv
Aroom: soolakas, humalane, kerge pärm. nõrgavõitu
Esimene maitse: kerge kehaga, hapukas, kerge õunalik noot.
Keskpaik: roheline õun tuleb rohkem esile koos humala ja tubakaga. Mitte väga tugev, pigem lihtne, aga selge ja karge.
Järelmaitse: vähepüsiv, hapukus koos humalaga.
Üldmulje: üsna tavaline laager, aga meeldiva hapuka õunanoodiga. Õlu, mida saab juua õige mitu pudelit.