Viimati täiendatud:
Nagu viimaste õnnestunud lisahumalaga õllede tulemusena otsustasin, et proovin sellist kraami veel luua, saigi täna väljavalitud üks varasemalt hästi õnnestunud nö “põhi” ja lisada sellele täiendav humal. Põhja valikuks sai Mangrove Jack’s Pils ja lisahumalaks saksa aroomihumal H. Mandarina Bavaria 7,4%.
Selle õlle kohta ütlevad Pruulmeistrid nii:
Traditsiooniline Tšehhi pilsner, karge ja humalane. Suurepärane värskendaja!
ABV u. 4,7%
Kibedus: IBU 28-36
Kibedus hinnangud 3/5
Hind: 18 EUR
Värvus: kuldne
Minu varasemad sama õlle tegemised:
Humalagraanulid – H. Mandarina Bavaria 7,4% (100g)
Cascade’ist aretatud Saksa aroomihumal, millel on iseloomulik meeldivalt puuviljane, põhiliselt mandariini, kergelt magus aroom. Tunda on ka sidruni ja tsitruseliste ning ananassi noote. Sobib nii ale- kui lager-tüüpi õllede valmistamiseks ja kuivhumaldamiseks. Kasutatakse Ameerika-tüüpi IPA-des, black ale’ides, saison-ides.
Loodan, et sobib kenasti ka Tšehhi tüüpi pisnerile.
Hind: 4,80 EUR
Protsess
- Pesin ja desinfitseerisin paar päeva varem nõud ja muud tarvikud.
- Keetsin 1,5 liitrit vett ja valasin nõusse.
- Lisasin õllekontsentraadi ja õllekomplekti parandaja.
- Keetsin veel 1,5 liitrit vett ja valasin kontsentraadi ja parandaja pakenditesse ning segasin korralikult ja valasin samuti nõusse.
- Segasin korralikult, kuni kõik oli segunenud.
- Lisasin kraanist (valasin kõrgelt, et aereeruks paremini) külma vee kuni 22 liitri märgini.
- Panin pooleks tunniks rõdule jahtuma.
- Kui temperatuur oli ca 22 kraadi, tõin tuppa tagasi.
- Eemaldasin üleliigse vahu.
- Mõõtsin ära – tulemus 1,044.
- Lisasin pärmi.
- Segasin korralikult läbi.
- Panin kaane peale.
- Paigaldasin õhuluku.
- panin ca 22 kraadisesse toanurka seisma.
Edasi:
- Lasen käia 7 päeva (soovitud lõppnäit 1,008).
- 4.11 lisan humalagraanulid ja lasen veel 4 päeva seista.
- 8.11 villin läbi suka teise nõusse ümber.
- 10.11 villin pudelisse.
- 17.11 panen esimese proovipudeli külma ja sealt edasi veel paari päevase vahega üks pudel korraga.
- 24.11 viin ilmselt kogu laari külma.
- 8.12 on lõplikult valmis, kuigi tarbimine algab ilmselt varem.
31.10 – Vaikselt muliseb
Algus, nagu ikka viimasel ajal, oli ka selle õlle käärimisel väga äkiline, aga nüüd on suht vaikseks tõmmanud. Laseb päris pika vahega mullikesi. Aga rõhk tundub õhulukus kenasti sees olevat. Sõltumata sellest, lasen tal ilusti nädala tiksuda ja ei kiputa enne.
05.11 – Humal läks sisse
Kuidagi väga kiiresti jõudis kätte see kuupäev, mil H. Mandarina Bavaria humalagraanulid pidin lisama ja seepärast jäin päeva jagu hiljaks. Sellest pole midagi – tegin seda täna. Nüüd läheb edasi küll tegevus ühe päeva võrra nihkesse. Ehk siis ümbervillimine teise nõusse toimub ilmselt 9.11.
Mõõtsin ka ära ja näiduks sain 1.014. Ehk siis soovitud 1.008-st on veel palju puudu. Ei tea, kas ta enam tuure üles võtabki, et pisut veel käia. Aga loodan siiski parimat.
09.11 – Villisin puhtasse nõusse ümber
Täna sai humala lisamisest 4 päeva mööda ja villisin õllekese puhtasse nõusse ümber. Hästi tegin, sest sodi kiht nõu põhjas oli ligi 5 cm. Tegin seda taas läbi suka, mille olin paar päeva tagasi läbikeetnud ja pärast korralikult kuivatanud (nii peaks igasugu pisilased selles hävinenud olema).
Pärast villimist oli sukk sisuliselt ääreni humalasodi täis ja isegi kraani külge tehtud sõlm tahtis lahti anda. Aga selle tulemusena peaks nüüd pudelisse villimine oluliselt puhtam tulema. Õlut jäi küll teise nõusse järele ainult 21 liitrit (kaotasin ca 1 liitri). Aga selle saab õnneks sisuliselt põhjani ära villida. Lasen tal siiski 2 päeva settida ja siis panen pudelisse.
PS. Suka pesemise järel oli näppudel juures mõnus Carlsbergi lõhn. Loodan, et see humal tagabki äkki mingil määral Carlsbergi meenutava õlle.
11.11 – Villisin pudelisse
Paar päeva ümbervillimise järgset settimist möödas ja nüüd oli aeg õlu pudelisse panna. Sain 20×0,5 liitrist + 20×0,4 liitrist pudelit + 10-kond väiksemat nö proovipudelit. Muudatusena lisasin 0,4-liitristesse pudelitesse suhkrut pisut vähem. Varasemalt olen pannud 0,5-liitrise pudeli jaoks mõeldud kulbiga, aga kohati on need 0,4-sed välja valades liiga palju vahutanud. Ja seepärast panin nüüd neisse pudelitesse suhkrut pisut vähem, ca 0,5 ja 0,33 mõõdu vahele.
Nüüd hoian ilmselt suurema osa laarist 2 nädalat (kuni 25.11) toasoojas, aga proovipudelitega hakkan ilmselt juba nädala pärast katsetama (ehk siis 18.11 paiku). Ja kui hea tulemus saabub varem, siis viin osa laarist varem külma. Sünnipäev ju tulemas :)
Lõplik näit oli pisut kõrge – 1.014, mis teeb ilmselt kanguseks ca 4,5%. Maitse oli huvitav, tugevalt humalane, omapärane. On loota väga head õlut. Pöidlad pihku!
21.11 – Panin kogu laari külma
Kuigi algselt planeeritud kuupäevani oli veel paar paeva aega, olid proovipudelid andnud piisavalt häid tulemusi (vaht olemas, vurts sees jne) ja otsustasin kogu laari siiski külma panna. Sünnipäev tulemas ja nii jõuab äkki ka seda kraami pidulauale panna.